Newsletter

Wydarzenia i szkolenia

Pierwszy polski Kurs Szkoły Lekkości

Galeria » Pierwszy polski Kurs Szkoły Lekkości

Kurs Ecole de Légèreté – czyli szkoły ujeżdżenia klasycznego Philippe Karla

Pierwszy polski kurs Szkoły Lekkości, odbył się w sierpniu 2012r w SKJ Bajardo pod Warszawą. Kurs poprowadziła Veronika Bühn - niemiecka instruktorka Ecole de Légèreté.

Kursy Szkoły Lekkości to nowa wiedza i inspiracja dla wszystkich, którzy szukają w pracy z końmi większej harmonii i lekkości niezależnie od uprawianej na co dzień dyscypliny. Philippe Karl, zgłębia nauki dawnych klasycznych mistrzów od ponad 40 lat. Przez 13 lat był jeźdźcem słynnej francuskiej Szkoły Cadre Noir w Saumur. Obecnie jest jednym z najgłośniejszych krytyków współczesnego ujeżdżenia sportowego – metod, jakimi wiele koni jest dziś trenowanych, a potem sędziowanych. Jest zdecydowanym przeciwnikiem rollkuru, czarnych wodzy, wypinaczy, mocnej ręki, ciasno zapinanych nachrapników, skośników i wszystkiego, co krępuje ciało i naturalny ruch konia.

Mój pierwszy kontakt ze szkołą Philippe Karla miał miejsce w 2005 roku, kiedy to podczas pobytu w Australii w Centrum Silversand obejrzałam cykl jego szkoleniowych DVD Classical Dressage. Filmy ujęły mnie przedstawionym na nich podejściem do pracy z końmi, logiką i chronologią uczenia konia poszczególnych umiejętności. W 2008 roku pojechałam do Niemiec, na jeden z kursów instruktorskich Ecole de Legerete, zobaczyć, jak ta praca wygląda w praktyce. W kursie uczestniczyło 9 koni o bardzo różnej budowie i predyspozycjach ruchowych, przy czym tylko jeden z nich był pokrojowo typowym koniem ujeżdżeniowym. Pozostałe konie były najrozmaitszych ras: haflinger, quarter horse, mieszanka kuca z folblutem, tarantowaty wałach w typie sp... Wszystkie z nich wykonywały lotne zmiany nogi, ciągi i piruety w galopie, niektóre piaffowały już i pasażowały. W żadnym dotąd miejscu związanym z końmi nie zobaczyłam na jednej ujeżdżalni tylu „zwykłych” (z całym szacunkiem :-) koni wykonujących zaawansowane elementy ujeżdżeniowe z lekkością, łatwością i swobodą. To, co zobaczyłam w pracy na żywo, podejście Philippe Karla, było jeszcze lepsze niż to, co prezentowały płyty. Od tej pory chodziła mi po głowie myśl, by sprowadzić tę Szkołę do Polski.

Wyboru Instruktorki - Veroniki Buhn, dokonałam dzięki mojej koleżance Tamasine, która jako pierwsza sprowadziła Szkołę Lekkości do RPA i od kilku lat współpracowała regularnie z Veroniką organizując kursy z nią dla swoich uczniów 3 razy w roku. Tamasine była ujęta podejściem Veroniki do koni i jeźdźców, i wszechstronnością jej zainteresowań jeździeckich.

W sierpniu 2012r Veronika poprowadziła pierwszy polski kurs Ecole de Legerete. Jeźdźcy i publiczność dopisali. Mam nadzieję, że kiedyś również w Polsce, uda się organizować kursy cyklicznie przeprowadzając jeźdźców przez kolejne etapy kształcenia według Szkoły Lekkości.

Więcej o Ecole de Legerete przeczytacie w moim artykule, który ukazał się w czerwcowym numerze Konia Polskiego 2012r oraz na oryginalnej stronie Philippe Karla www.philippe-karl.com

Relacja z kursu ukazała się w numerze wrześniowym Konia Polskiego 2012r.