Newsletter

Wydarzenia i szkolenia

Jak wygląda kurs Light Hands Equitation

Kursy » Jak wygląda kurs Light Hands Equitation

Prowadzone przeze mnie kursy trwają najczęściej 3 dni. Zazwyczaj są to piatek, sobota, niedziela, ale mogą to być również pozostałe dni tygodnia. Nauka odbywa się przez cały dzień z przerwą obiadową w środku dnia.

W kursie można uczestniczyć jako osoba z koniem lub jako obserwator.

Na kurs przyjmowanych jest maksymalnie 6 osób z końmi i dowolna liczba obserwatorów (kurs prowadzony jest z systemem nagłaśniającym).

Z każdym z koni pracujemy indywidualnie, realizując oddzielny, dostosowany do jego potrzeb program. Czasem wspólnie z uczestnikami decydujemy o połączeniu jakichś koni w parę lub trójkę, co umożliwia odbycie większej liczby lekcji w trakcie kursu. Robimy tak wtedy, gdy konie są do siebie podobne i wymagają podobnych ćwiczeń i podejścia. Obserwatorzy oraz pozostali jeźdźcy, którzy nie odbywają akurat swojej lekcji są obecni podczas wszystkich odbywających się sesji.

Podczas większości kursów konieczne jest posiadanie własnego konia, jeśli chcecie uczestniczyć w nim jako jeździec, jednak zdarzają się ośrodki, które zgadzają się na udostępnienie swoich koni do pracy. Wtedy w szczegółowym opisie kursu w ramce po prawej stronie "Wydarzenia i szkolenia" zamieszczam o tym informację.

Często osoby zainteresowane kursami pytają, czy warto uczestniczyć w nich jako obserwator? Zdecydowanie tak. Oglądając kurs z pozycji obserwatora tak samo jak jeźdźcy poznajecie nowe podejście. Macie możliwość przyjrzenia się wszystkim technikom pracy i oswojenia się z nimi, zanim zdecydujecie się na uczestnictwo z koniem. Dodatkowo patrząc z boku, z pewnej perspektywy, możecie przyjrzeć się różnym końskim i ludzkim osobowościom, i zaobserwować ciekawe interakcje, jakie między nimi zachodzą. Jest to na początek bardzo korzystna forma nauki.

Uczestnicząc jako osoba z koniem możecie w praktyce nauczyć się podstawowych technik pracy (co z pozycji obserwatora nie zawsze jest takie łatwe), możecie doświadczyć i poczuć pewne rzeczy, co pomoże Wam szukać potem podobnych doznań podczas samodzielnej pracy w domu. Poza tym „rozmawiacie” i budujecie relację z Waszym koniem.

Wszystkim uczestnikom z końmi na czas trwania kursu wypożyczam sprzęt do pracy (kantary sznurkowe, liny, sticki). Poza tym proszę zawsze o zabranie sprzętu (siodła i ogłowia) w którym koń pracuje na co dzień.

Zajęcia na kursie składają się z części teoretycznej i praktycznej.

W trakcie części teoretycznej prowadzę wykłady, oglądamy filmy szkoleniowe, omawiamy nasze cele, problemy i metody, którymi pracujemy.

Praktyczna praca z końmi dzieli się na dwie części: pracę z ziemi i jazdę. Na kursach Podstawowych, gdy ktoś uczestniczy w nich po raz pierwszy, zwykle przeważa w czasie praca z ziemi. Gdy koń i jeździec są gotowi, przechodzimy do pracy pod siodłem.